Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 02.01.2012 19:00:04

Chovatelská stanice " Z Pavlováku "

Vítá vás Chovatelská stanice "Z Pavlováku"

Plemeno DO

Německý dlouhosrstý ohař je nejstarší plemeno dlouhosrstých ohařů,který svůj původ odvozuje od dlouhosrstého španěla,i když určitou úlohu při jeho šlechtění je třeba připsat i krvi krátkosrstého a hrubosrstého ohaře.

Patří do skupiny typických evropských ohařů,kteří se již ve středověku vydělili od původních honičů zvláštním způsobem práce:zvěř neštvali,ale vyhledávali čichem,tzv. vysokým nosem,a její přítomnost lovci signalizovali vystavováním,t.j.typickým strnulým postojem.

Charakteristika:Nejuniverzálnější ohař s vynikajícími loveckými vlastnostmi: výborným čichem,s vlohami pro aportování a vystavování,ochotně pracující na suchu i ve vodě. Inteligentní a učenlivý,přátelský k dětem,maximálně věrný.

Zvláštní nároky: je nezbytné poskytnout mu lovecké vyžití!!!

Užití:Univerzální lovecký pes,který však je zároveň dobrým hlídačem a příjemným společníkem.

 

Historie a současnost

Původ dlouhosrstých ohařů je nutné hledat v pradávné historii lidské společnosti.Dle dochovaných rytin a maleb se ve zdejších poměrech vyskytoval lovecký pes s dlouhou srstí.Požadavky lovu s palnými zbraněmi daly vznik i dlouhosrstým ohařům,kde vystavení zvěře bylo důležitým kritériem jejich hodnocení. Dovedli aportovat i zajíce,ve vodě a lesní práci byli výborní,prokazovali ostrost na škodnou.Ještě před první světovou válkou se v odborném tisku vedly polemiky,který z ohařů je lovecky lepší-zda dlouhosrstý,či krátkosrstý.Nejvíce lovenou pernatou zvěří,která rozhodla tento spor,byly koroptve.Dlouhosrstí ohaři neměli tak rychlé hledání a v teplém počasí se rychleji unavili.Z tohoto důvodu došlo většímu rozšíření krátkosrstých ohařů i v českých zemích. Doufejme,že dnešní změněné podmínky budou naopak prospěšné dlouhosrstým ohařům. Čistokrevný chov německých dlouhosrstých ohařů je datován od roku 1879.První speciální výstava dlouhosrstých ohařů se konala v Münteru roku 1890,kde bylo předvedeno 54 psů pocházejících z čistokrevného chovu. V čechách byli němečtí dlouhosrstí ohaři drženi myslivci z povolání a lesním personálem,byli velmi dobré kvality,avšak málo početní.Roku 1925 na výstavě v Teplicích bylo posouzeno 30 dlouhosrstých ohařů,většina měla původ z Vesfálska a Rakouska. Český "Spolek pro chov dlouhosrstých a münsterlandských ohařů" byl založen v roce 1935. 70 let cíleného chovu přivedl německého dlouhosrstého ohaře mezi pracovní elitu lovecké kynologie.Díky velice kvalitním chovům a zkušeným kynologoům dosáhli němečtí dlouhosrstí ohaři nejvyšší mety a stali se několikrát vítězi Memoriálu Karla Podhajského.

TOPlist